SA Seto Instituut

Taeluva kalmistu andmebaas

Siia klõpsates avaneb Petseri luteri kalmistu andmebaas Täienda andmebaasi

Taeluva kirik ja kogudus

Kevadine migulapäev Taeluva kiriku juures, 22.05.2017.
Foto: Ahto Raudoja

Taeluva kohta on kasutatud ka nimevariante Tailova, Tailovo. Kalmistu asub ümber Püha Nikolai kiriku (церковь Святителя и Чудотворца Николая). Setod kutsuvad kirikut Pühä Migula kerk. Kirik ja kalmistu paiknevad Taeluva küla tänava läänepoolses otsas, Pelska oja kõrgel kaldal. Kalmistul seisab kiriku ees eraldi puidust kellatorn.

Taeluva esimese puukiriku ehitasid Petseri mungad aastal 1487, uus kivikirik on ehitatud 1697. Seto pärimus ja kirikus olev rist räägivad sellest, et Võmmorski kaupmees Vassili sattus Tsäältsova palos röövlite kätte. Palus pühä Migulat, et see aitaks, ning lubas ehitada kiriku, kui pääseb eluga. Mees pääses elu ja peidetud rahaga ning täitis oma lubaduse. Taeluva kirik ehitati veidi ümber aastal 1863. Üks kirikukelladest on dateeritud aastaga 1794. Kiriku juurde asutati aastal 1852 väike vaeste ja vanade varjupaik, mida kutsutakse puhatelnä, see paikneb kalmistust üle tee ja on säilinud tänapäevani.

Kalmistule on matnud peamiselt Taeluva, Tiivikova, Paabina, Ulanova, Paaglova, Seveleva, Maskova vene külade inimesed. Seto küladest on Taeluva koguduses Tsäältsüvä, Võmmorski, Simaski, Tuplova, Kiiova, Polovina, Meldova, Veretina, Küllätüvä, Tsergondõ, Uusvada, Tiirhanna, Jermakova, Helbi, Korski, Triginä, Maslova, Vinski, Pliia, Serga, Tepia, Poksa ja Palo. Koguduses oli 1885. aastal 3063 liiget, kellest 2237 setod; 1907. aastal 2524 liiget, kellest 1608 setot ja 1934. aastal 1733 setost koguduse liiget.

Rudakovide hauaplats Taeluva kalmistul, 1920. aastad.
Foto: Narva Muuseum, NLM F 1032:64

Kirikureformi tulemusena 22. mail 1935 liideti kõik seto külad Obinitsa kogudusega ning vene külad jagati Petseri ning Saalessa koguduste vahel. Kogudus suleti ning kirik anti Petseri Vaimuliku Seminari käsutusse kuni see aastal 1940 suleti. Pärast 1940. aastat Obinitsa kogudusega liidetud külad said uuesti Taeluva koguduse osaks.

Tõsine muutus toimus aastatel 1992–1993, mil omaste matmine Taeluvva läks väga keeruliseks kontrolljoone kinnistumise tõttu ning hakati matma peamiselt Obinitsa kalmistule.

Tuntumatest preestritest on Taeluvas teeninud aastail 1905–1917 Karp Ustav, kelle ajal toimusid jumalateenistused eesti keeles (mis oli selle aja kohta selles piirkonnas erandlik) ja aastail 1917–1922 Vassili Rudakov. Rudakov on maetud Taeluva kalmistule, kus on säilinud ka tema ja tema lähedaste hauakivid.

Kalmistu

Kellatorn Taeluva kalmistul, 2012.
Foto: Ahto Raudoja

Taeluva kalmistu asub Petseri rajoonis Venemaa piiritsoonis, mis raskendab huvilistel kalmistu külastamist. Kalmistu külastamiseks tuleks taotleda piiritsooni külastusluba.

Pühä Migula kerko ümber asuvat kalmistut piirab heas seisukorras maakividest müür, mis on taastatud koos kiriku remondiga 2000ndatel. Kalmistul on ees uued sepistatud väravad. Kalmistu on heas korras ja enamus hauaplatse hooldatud. Setode hauad paiknevad peamiselt kiriku ümber ja kalmistu idapoolse müüri ääres.

Kalmistu nimistu koostamise käigus 2021. ja 2022. aastal tuvastas Triin Parts, tollane Eesti Vabariigi konsul Pihkvas, umbes 240 seto nimedega ja nimega tähistamata hauaplatsi. Kokku on kalmistul üle 500 hauatähisega (hauakivid või ristid) hauaplatsi. Välitööde käigus fikseeriti 438 maetu andmed, mis oli võimalik hauatähistelt välja lugeda. Kahjuks on paljud kalmud markeeritud vaid nimeta ristidega, mis tõstab märkimisväärselt ohtu nende platside ülematmiseks huviliste poolt. See oht on väga suur, sest kalmistu on Petseri linnale piisavalt lähedal.

Vana kalmistu müüride taha on tekkinud uuem kalmistu, kuhu on maetud ka mõned eesti/seto nimedega isikud: Altergot, Liiman, Lepik, Räästas, Kooser, Kõomägi, Raat, Unt, Imala, Ahosepp, Hain, Leim, Lepist, Kõivumägi, Kattai, Miin. Kalmistu selle osa kohta puudub täpsem plaan ja platside andmed, kuna välitööd jäid poliitilise situatsiooni tõttu pooleli.

Kirikus teenib 2022. aastal vaimulikuna isa Georgi (Kurnossov), mobiil: +79113819002. Kalmistuvahina töötab Viktor Ivanovitš Tulupov (+79210043299), kes hooldab mitu korda aastas kogu kalmistu territooriumit ning lisaks tavapärasele hooldusele niidab heina ka nendelt kalmudelt, kus omaksed juba harva kohal käivad.